ДЕНЬ СЛОВ`ЯНСЬКОЇ ПИСЕМНОСТІ ТА КУЛЬТУРИ

2022-05-24

ро

Брати Кирило і Мефодій – просвітителі, творці слов'янської абетки, перших пам'яток слов'янської писемності й старослов'янської мови, проповідники християнства.

Щорічно 24 травня всі слов'янські країни вшановують пам'ять святих рівноапостольних Кирила і Мефодія – творців слов'янської писемності.

Виникнення письма має надзвичайно важливе значення в історії будь-якого народу. Це одне з найістотніших знарядь культури, яке у просторі і часі розширює функціонування мови.

Кожний грамотний слов'янин, як про те твердить книжник Чорноризець Храбр, на противагу інших народів, обізнаний з тим, хто і коли присвятив своє життя створенню старослав`янської писемності. Кирило ( до прийняття чернецтва – Костянтин) з братом Методієм та своїми учнями почали перекладати церковні книги з грецької мови на старослав`янську.

Кирило відомий як високоосвічена людина. Знав мови грецьку, латинську, єврейську, арабську, болгарську, а також говірки населення Моравії. За перемогу в багатьох богословських диспутах з іконоборцями, мусульманами його прозвали Філософом.

З глибин віків дійшли відомості про мотиви, які спонукали Солунських братів Костянтина і Методія добровільно зректися привілеїв знатного і багатого роду у Візантійській імперії, знайти пристановище за монастирськими мурами та працювати над реалізацією своєї мрії – дати слов`янам, насамперед болгарам, писемність їхньою мовою.

Кирило бачив себе сіячем Божого слова, а свою мету в тому, щоб на великій слов`янській ниві сіяти зерна освіти і зробити слов`янські народи навіки безсмертними.

Система кодів, тих своєрідних слів-символів, що їх заклав Кирило у свій оригінальний витвір, у добу войовничого атеїзму, де офіційно було визнано, що релігія – опіум народу, не могла бути об`єктом будь-якого аналізу, з нею не завжди були ознайомлені, навіть лінгвісти.

Як стверджує мовознавець Ю. Шевельов, створена Кирилом абетка і перша слов`янська літературна мова мали вирішальне значення для розвитку українського письма, книжної мови і літератури.

Кiлькiсть переглядiв: 64

Коментарi